1 Ocak 2008 Salı

"Bizim gibi materyalist değillermiş!"

Beşiktaş'ın Arjantinli oyuncusu Matias Delgado, hayatını futbol doğrultusunda yönlendirmesinde çocukluk yıllarında ülkesinde hüküm süren diktatörlüğün belirleyici olduğunu söyledi. 1982 doğumlu Delgado, ülkesine 1976'dan 1983'e kadar egemen olan ve 90'lı yılların ortasına kadar demokrasiye geçişi mümkün kılmayan dikta yıllarının hikayelerini ailesinden dinlediğini dile getirerek "Onların anlattıkları karşısında tüylerim diken diken oluyor. Diktatörlük sona erdikten sonra da sosyal sorunlar sürüyordu ve sokağa çıktığınız zaman eve dönememe ihtimaliniz çok yüksekti. Ben de kötü bir mahallede yaşadım ama yaşadığımız ev çok güzeldi. Fakat bütün mahalle kötü olduktan sonra eviniz iyi olsa ne olur, olmasa ne olur" ifadesini kullandı.


Arjantin tarihinin daha erken dönemleri hakkındaki görüşlerini de açıklayan Delgado: "Arjantin'e ilk ayak basan kişi Kristof Kolomb. Geldiğinde de yaptığı ilk şey, Kızılderilileri katletmek olmuş. Arjantin'de keşif günü güle oynaya kutlanır, ben ise buna tamamen karşıyım. Çünkü keşif günü, bir çok şeyin yok olmasına sebep olmuştur" dedi.


Kızılderililere büyük bir hayranlık duyduğunu ve kolunda, karısının baş harfini taşıyan dövmeyi de Kızılderili geleneklerinden esinlenerek yaptırdığını söyleyen Arjantinli futbolcu "Kızılderililer kesinlikle bizden daha iyi yaşamışlar. En azından bizim gibi materyalist değillermiş. Çok az şeye sahiplermiş ama çok mutlu olmuşlar" diye konuştu."

Hiç yorum yok: